Pohádky podle ekonomů: třetí prasátko je ideál

Podle ekonomů je sice pravda, že pohádky obsahují alespoň obecné, lehce pochopitelné ekonomické principy, co tam ale nebývá, je pochopení pro hospodářství jako celek.

Psychologové tvrdí, že pohádky pomáhají dětem, aby se zdravě vyvíjely. Nemají ale za cíl dávat konkrétní návody pro každodenní život.

Například to, že je někdo chudý a někdo bohatý, nemusí být nutně špatně. Díky tomu jsme motivováni, díky tomu existují tržní ceny a díky tomu všemu se mohou schopní stát právě těmi bohatými. To ale už v těch pohádkách zpravidla nebývá.

Jednou z mnoha pohádek, nad jejichž smyslem se ekonomové pozastavují, je Sůl nad zlato. Příběh dává za pravdu Marušce. Ale to, že dám přednost kilogramu diamantů před kilogramem soli, neznamená, že neznám správné hodnoty. Za normálních okolností sůl, které je dostatek, nemá přece takovou hodnotu jako drahé kovy.

Ale i mezi pohádkami se najdou příběhy, ze kterých by si děti i dospělí měli vzít ponaučení nejen v morálním, ale i ekonomickém ohledu.

Takovým příkladem je pohádka o třech prasátkách, kterak stavěla své domečky. Pomocí této pohádky se vysvětluje princip úspor a investic. Zjednodušeně řečeno: aby se člověk mohl mít dobře, musí také něco investovat a musí být trpělivý. Člověk by se tedy měl chovat podobně jako třetí prasátko, které si dalo víc práce a postavilo pevný dům, který vlk nedokázal zbořit.

V českém prostředí existuje ekvivalent tří prasátek v pohádce, kdy Bůh a Ďábel soutěží, kdo dřív poseče lán obilí. I když Ďábel začne okamžitě sekat, takže to vypadá, že má náskok, Bůh si kosu nejdříve nabrousí. Nakonec ale Bůh ostřejší kosou zvítězí, protože začal investicí.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/byznys/moje-penize/pohadky-podle-ekonomu-treti-prasatko-je-ideal.A111226_130141_moje-penize_mev

top