5 důvodů, proč máme nízké platy a mzdy

Česko je jednou z nejbohatších ekonomik v bývalém východním bloku. Mzdy však výrazně zaostávají oproti západu a nezdá se, že by se situace měla změnit. Proč tomu tak je?

Podle údajů Českého statistického úřadu dosahuje naše roční mzda průměrně jen 344 768 korun, zatímco v EU je to 929 000 korun. Po více než 25 letech od revoluce je to přeci jen určité zklamání.

Kupní síla průměrné mzdy v Česku je přitom na úrovni 59 procent unijního průměru. Hrubý domácí produkt (HDP) v paritě kupní síly přitom představoval v daném roce 86 procent průměru EU. Prostor pro vyšší mzdy tedy existuje. Proč je ale máme tak nízko?

Podívejte se na 5 důvodu, proč máme nízké mzdy: 

1. Vysoký podíl průmyslu kvůli montovnám

Česká republika má jeden z nejvyšších podílů průmyslu z vyspělých zemí světa. V tomto sektoru u nás pracuje 37,4 procent pracovníků, kteří vytvářejí 37,3 procent hrubého domácího produktu. Přitom v Německu je průmyslu zaměstnáno 24,6 procent celkových pracovních sil, které vytvářejí dokonce 30,4 procent hrubého domácího produktu.

Ukazuje se tedy, že český průmysl vytváří výrazně nižší přidanou hodnotou než německý, což je vysvětlováno tím, že se převážně jedná o montovny, které nejsou zaměřeny na produkci finálních výrobků – firmy jsou nejčastěji subdodavatelé.Může to ukazovat na malou schopnost českých manažerů pronikat na zahraniční trhy, ale také na problémy v českém školství.

2. Vysoké zdanění mezd

Mzdy v České republice jsou jedny z nejvíce zdaněných v celé Evropské unii. Ze své práce podle studie UBS odvádíme přibližně 57 procent mzdy. Bolístkou ekonomiku je především vysoké sociální pojištění.

3. Zaměstnanci se bojí vyjednávat

Oproti bouřlivé jižní Evropě nebo Francii patří čeští zaměstnanci mezi skromné a spokojené. Často si neumějí nebo mají obavu si říct o zvýšení mezd.  To je na jednu stranu správné – země vcelku funguje a není ochromena stávkami, je u nás nejnižší nezaměstnanost v EU, která dosahuje 3,8 procent.

4. Nízký růst produktivity práce

Vysoký podíl montoven a firem, které nevytváří konečný produkt, také dopadá na to, že produktivita práce roste velmi pomalu. Česká produktivita práce proto v roce 2014 podle údajů Eurostatu dosáhla jen 76,2 procent úrovně EU, zatímco na Slovensku je ve výši 82,6 procent.

5. Odtok kapitálu

Firmy registrované v České republice každý rok pošlou svým majitelům do zahraničí přibližně 200 miliard na dividendách.

http://zpravy.e15.cz/intervence-cnb/5-duvodu-proc-mame-nizke-platy-a-mzdy-1327016

 

 

top