8 tipů pro váš úspěch od nejbohatších mužů světa

Pravidelně se střídají na prvních příčkách seznamu nejbohatších lidí světa, jejich životní příběhy fascinují a jejich bohatství imponuje davům. My se rádi poučíme z jejich zkušeností a nahlédneme, jak se ti úspěšní propracovali myšlením k bohatství. Ač mají všichni zmínění obrovský majetek, peníze nebyly jejich hlavním motorem. Shodují se na tom, že se jim začalo dařit, když se rozhodli dělat to, co je baví. Jaké business rady se nám od nich hodí?

Myšlením k bohatství a úspěchu

Úspěšní lidé imponují těm méně úspěšným již od počátku dějin. V dnešní době, kdy je nízká společenská stratifikace, je sen o úspěchu a bohatství mnohem blíže než dříve. Ještě před několika desítkami let jste se musel do bohatství narodit. Dnes si můžete přečíst nespočet příběhů z 0 na vrchol.

Bill Gates

Je to sečtělý muž, který se v současnosti zaměřuje na charitativní projekty, a který nedávno představil světu futuristickou toaletu, jež nepotřebuje vodu a ani kanalizaci a lidské exkrementy proměňuje na hnojivo. V době, kdy vedl Microsoft, pořádal setkání s mladými a nadějnými podnikateli a dával jim vždy tyto rady:

Nejbohatší muži světa radí: začněte, co nejdříve to půjde

Gates nabádal své posluchače a fanoušky, aby s podnikáním neotáleli. A pokud mohou, aby umožnili svým dětem nahlédnout do businessu. Sám začal programovat ve 13 letech, kdy vytvořil svůj úplně pracovní softwarový program. Díky přípravě a zájmu v mladším věku, bude mít člověk větší náskok a daleko větší zkušenosti, než ostatní.

Spojte se s někým vlivným

Bill se rád přiznává k tomu, že mu nevadilo na začátku své kariéry občas hrát „druhé housle“. Naopak, těmto spojenectvím přidává velkou důležitost. Hodně se naučil a hlavně mu otevřely možnosti a daly skvělé kontakty. I když jedním dechem dodává, že jakmile už není, co se přiučit a čím se inspirovat – rychle pryč.

Jeff Bezos

Zakladatel Amazonu vybudoval miliardový business ze své garáže. Pak, když se přestěhoval do malé kanceláře, instaloval si do ní zvonek, který zazvonil vždy, když se uskutečnil prodej. Říkal, že to bylo velmi motivující, ale později, když bylo zvonění nepřetržité, ho zase vypnul :-). Lidem, kteří chtějí být úspěšní radí toto:

Buďte upřímní a vsaďte na transparentnost

Bezos tvrdí, že si sám mnohokrát vyzkoušel, že s upřímností dojde nejdál. Neschovává se za výmluvy a pokud se něco nepovede, tak to přizná. Je tak pro zákazníky autentičtější a buduje si tím důvěryhodnost.  Snaží se jim poskytovat co nejlepší servis, ale prý neslibuje nesplnitelné.

Mějte skvěle zvládnutý  zákaznický servis

V Amazonu se snaží přátelsky komunikovat s každým zákazníkem. I když jim píše nebo volá, protože je s něčím nespokojen, pracovníci zákaznického servisu pracují na tom, aby mu maximálně pomohli, problém vyřešili a ještě mu představili  službu, kterou on osobně ocení. Tzn., že během rozhovoru a prostřednictvím nákupní historie v účtu zjistí, s kým komunikují. Na základě toho, pak lépe identifikují klientovy potřeby a také to, co by ho mohlo přesvědčit, uklidnit nebo potěšit.

Warren  Buffett

Warren Buffett začal s podnikáním ještě jako chlapec, kdy se nechal inspirovat knihou Tisíc způsobů, jak vydělat 1000 dolarů. Možná právě proto teď většinu času tráví čtením knih o obchodu. I když knihomolem je odjakživa. Má pro nás nějakou cennou radu?

 Vylepšete svou mluvu na veřejnosti

Velkou slovní zásobu, mluvu bez výplňových slov, skvěle zvládnutou intonaci a gradování, to vše potřebujete, abyste zaujali své posluchače. A je to také 70 % vašeho úspěchu. Ať už máte před sebou plnou zasedačku, sál nebo jen jednoho klienta, musíte udržet jeho pozornost a umět ho svými slovy přenést do doby, když mu vy vyřešíte jeho problém. To znamená, spustit jeho fantazii. Když tohle dokážete, budete umět prodat komukoliv, cokoliv.

Zjistěte, kde vám utíkají peníze

Buffett tvrdí, že při investování a podnikání (ale i v domácnosti) je důležité zjistit, kde utíkají peníze zbytečně. Každý platí mnoho služeb, pojištění, má pravidelné splátky, hypotéky apod. Často se stane, že platíte měsíčně poplatky za různá členství, která nevyužíváte, ale myslíte si, že budete. Tyto finance pak můžete využít jako dlouhodobé investice nebo na splátky uvěrů. Warren také vybízí k šetření. Po tom, co si z příjmu odložíte peníze na nezbytné poplatky, zvolte si částku, kterou budete pravidelně spořit. To, co zbude, je na zábavu.

Larry Page

Larry Page se nespokojil jen s tím, že založil s kamarádem Sergejem Brinem Google. Často chodí do Silicon Valley a finančně pomáhá startupům s potenciálem na svět, a také jejich zakladatelům poskytuje business konzultace.

Obklopte se skvělými lidmi

Na to, abyste svou vizi proměnili ve skutečnost, nepotřebujete stovky lidí. Stačí jich jen hrstka, ale musí být opravdu dobří. Ušetří vám čas, nebojí se riskovat, kreativně myslí a ač stojí více, než ti méně schopní, přinesou vám daleko lepší výsledky a hlavně rychleji. Díky schopnostem jednoho opravdu šikovného zaměstnance ušetříte plat 3 méně schopných. A další výhoda? Méně zaměstnanců znamená méně papírování. Larry se na své a podnikání ostatních dívá jinak. Tvrdí, že pokud to děláte jen pro peníze, neuspějete, ale jestliže máte touhu změnit svět, nebo aspoň jednomu člověku život, pak máte obrovskou šanci na úspěch.

Zaměřte se na maličkosti, ty větší problémy se totiž řeší snáz

Larry tvrdí, že mnoho společností končí na tom, že neřeší malé problémy. Přitom je to tak důležité. Možná nad tím také mávnete rukou. Nebudete jediní. Pokud ale budete maličkosti ignorovat, spojí se a vytvoří nepřekonatelnou zeď.

8 tipů pro váš úspěch od nejbohatších mužů světa

top