Hříchy při vedení rodinného rozpočtu: Čeho se vyvarovat?

O Vánocích se šetření „nehodí“, na začátku nového roku nás často čekají vyšší výdaje spojené s ročními úhradami různých pojistek. Nejednomu z nás pak na mysli vyvstanou otázky nad vedením rodinného rozpočtu. Podle sociologických průzkumů má problém vystačit s penězi celá třetina domácností, při nenadálých výdajích má dokonce problém každá druhá.

Čeho se tedy vyvarovat, aby se dařilo s penězi hospodařit lépe a naopak jakým chybám se vyhnout při vedení domácího rozpočtu?

1. Absence finančního plánu

Sepište si nejlépe na základě zkušeností z předchozích 2-3 let všechny náklady, které domácnost v průběhu roku čekají, včetně nákladů na bydlení a energie, pojistek, spoření, dovolených, daní, nákladů na dopravu, telefon, školku, jídelnu, kroužky dětí, vaši volnočasovou činnost či domácí miláčky. A samozřejmě zkuste odhadnout náklady na běžné nákupy potravin, drogerie, oblečení, apod. Při plánování příjmů nebuďte přehnaně optimističtí – nekalkulujte s přísliby a nadějemi. Po rozpočítání do jednotlivých měsíců vám začne být jasné, kam peníze mizí.

2. Špatná nebo žádná evidence výdajů

Pro upřesnění odhadu výdajů je třeba alespoň po nějakou dobu pečlivě evidovat všechny výdaje, včetně těch drobných – nezapomínejte například na poplatky za parkování, výdaje na kapesné dětí, mlsání, posezení v kavárně apod. Nadarmo se neříká, že největším nepřítelem rodinného rozpočtu jsou drobné výdaje. Na základě získaných čísel upravte své odhady v dlouhodobých plánech.

3. Hospodaření na doraz bez rezervy

Při plánování výdajů je třeba počítat s nenadálým výdajem – rozbitá pračka nebo lednička by vám rozhodně neměla „rozbít“ domácí rozpočet. Také je třeba kalkulovat s onemocněním nebo se ztrátou zaměstnání u výdělečně činných členů domácnosti. Sáhněme si do svědomí, kolik z nás má doporučovanou rezervu ve výši 6násobku měsíčních výdajů domácnosti?

http://finexpert.e15.cz/hrichy-pri-vedeni-rodinneho-rozpoctu-ceho-se-vyvarovat

top