Proč je nutné si vést rodinný rozpočet?

Dvě třetiny domácností jsou rády, když všechny výdaje pokryjí jejich příjmy. Přitom by bylo žádoucí, aby hospodařily s přebytky, které by si ukládaly na pozdější použití. Bez důkladné analýzy příjmů a výdajů to ale není možné.

Většina učebnic a knih o osobních financích se zabývá využitím přebytků v hospodaření rodiny, jejich uložením nebo jiným zhodnocením. Jenže rodin, které běžně hospodaří s takovými přebytky, které má vůbec smysl nějakým způsobem systematicky obhospodařovat, je méně než třicet procent. Zbylá drtivá většina je ráda, když se dostane do situace, které říkáme „vyrovnaný rozpočet“.

Jako každé účetnictví má i to rodinné dva sloupce – příjmy a výdaje. Příjmy povětšinou maximalizujeme z vlastní přirozenosti . Bohužel maximalizujeme podvědomě i výdaje. Vždyť potřeby mohou růst nekonečně. Pouze výjimečné povahy odolají svodům moderní spotřební společnosti a zbytečným výdajům se ubrání.

Rodinné finance ovšem mají i jiný, nefinanční rozměr. Sociologové přišli již před delší dobou s tezí, že finanční problémy jsou pravým důvodem rozpadu zhruba šedesáti až osmdesáti procent manželství. Tato čísla jsou založena na různých empirických průzkumech. Jinými slovy platí, že kdo si chce udržet manželství v pořádku, měl by z otázky rodinných financí především udělat otázku společnou a opravdu rodinnou. Jinak se ocitá skoro automaticky na cestě k rozvodu.

Takže primárním úkolem většiny rodinných rozpočtů je analyzovat jejich výdajovou stránku a podrobit ji tvrdé revizi.

http://www.penize.cz/financni-poradenstvi/54216-rodinny-rozpocet-proc-je-nutne-si-vest-rodinny-rozpocet

 

top