Výsledky nového penzijka. Šance na lepší zisky?
Jak se zhodnocují úspory v účastnických fondech doplňkového penzijního spoření? Mezi výsledky jednotlivých fondů jsou výrazné rozdíly. Klienti penzijních společností to ale moc neřeší.
Zhruba 3,9 milionu lidí, kteří si odkládají peníze na stáří do penzijního připojištění, nebude mít z připsaného zhodnocení za loňský rok pražádnou radost. Jen tři fondy z osmi dokázaly jakžtakž překonat inflaci, přestože ta v roce 2016 byla jen 0,7 procenta. Letos inflace vystoupala až ke dvěma procentům, a tak jsou vyhlídky na další období pro majitele „starého penzijka“ ještě horší.
Fondům doplňkového penzijního spoření se loni vedlo o poznání lépe. S inflací si poradilo hned patnáct fondů z celkových sedmadvaceti. Dlouhodobě se jim daří s růstem spotřebitelských cen bojovat prakticky všem. Od roku 2013, kdy je možné doplňkové penzijní spoření sjednávat, nepřekonal inflaci pouze jediný účastnický fond.
Váhavé kroky do nejistoty
Zůstat ve starém penzijku, nebo přejít do nového? Při pohledu na výsledky by se to mohlo zdát jasné. Jenže na nové penzijní spoření posílalo na konci prvního letošního čtvrtletí peníze jen necelých šest set tisíc lidí – ve starém penzijním připojištění je jich pořád šestapůlkrát víc. Pokud jde o objem klientských peněz ve fondech, vede staré penzïjko nad novým dokonce v poměru 95:5. Čím to je?
S možností vyššího zisku v doplňkovém penzijním spoření roste zároveň i riziko. Fondy penzijního spoření na rozdíl od fondů klasického penzijního připojištění nezaručují, že se investice nedostane taky do minusu. Kromě možnosti výsluhové penze (vybrání poloviny našetřených peněz po patnácti letech spoření) se tak přestupující klient musí rozloučit i s jistotou „černé nuly“.
Penzijní společnosti ale upozorňují, že poměry se přece jen mění. V loňském roce v doplňkovém penzijním spoření přibylo rekordních 174 tisíc klientů. V letošním by to prý mohlo být i čtvrt milionu. „Výraznou roli sehrály legislativní změny, které začaly platit v loňském roce a které účastnické fondy výrazně zatraktivnily. Pomohlo zejména snížení hranice věku na šedesát let, kdy si účastník může své naspořené prostředky vybrat.
http://www.penize.cz/doplnkove-penzijni-sporeni/323825-vysledky-noveho-penzijka-sance-na-lepsi-zisky