Bohatší Češi víc myslí na důchod. Pořizují domy u moře i v Alpách

Češi, kteří myslí na „zadní vrátka“ a nespoléhají na štědrost státu v důchodu, si v posledních letech oblíbili zahraniční trh s nemovitostmi. Podle loňské studie realitní společnosti Rellox jde o stovky kupních smluv ročně a zájemců stále přibývá. Nejčastěji jde o apartmán na italské, chorvatské, španělské anebo i marocké pláži, v kurzu jsou ale i horské chaty v Rakousku.

Tyto nemovitosti si nejvíc pořizují podnikatelé, a to zejména mezi 30 a 50 lety. Víc než polovina z nich si podle studie společnosti pořídila zahraniční nemovitost pro vlastní využití a současně i k tomu, aby prostory mohla pronajímat ve chvíli, kdy je nemovitost prázdná.

Tento trend potvrzují i další realitní kanceláře. Majitelé zahraničních apartmánů nebo bytů mohou dovolenou u moře užít ve vlastním, a navíc si na ni mohou i jednoduše vydělat. A ne zrovna málo. V době, kdy ve svém letním sídle nejsou, ho jednoduše nabízí k pronájmu. Ať už na delší dobu, anebo na krátkodobé pobyty například formou Airbnb.

Pokud se rozhodnete pro investici na pláži, záleží na destinaci. Pokud půjde jen o letní sezonu, můžete nabízet pronájem za vyšší cenu a vydělávat řádově stejně. Výhodně můžete nakoupit nemovitosti v dražbách. Pořádají je například banky, které získaly nemovitosti zpět od neplatičů hypoték. Ještě před podpisem smlouvy je pak dobré si nemovitost důkladně prověřit. V některých zemích, například v Chorvatsku, totiž hrozí riziko, že budovy nemají potřebnou dokumentaci, nebo jsou dokonce postaveny načerno.

Bydlení s výhledem na moře může v současnosti vyjít levněji než v Praze. Přitom návratnost takové investice bývá zhruba stejná. Průměrná cena, za kterou lidé nemovitosti nakupovali, dosahovala zhruba 11 a půl milionu korun. Nejvíc lidí přitom mělo zájem o stavby od 6 a půl do 13 milionů korun. To je v podstatě srovnatelné se současnou cenou bytů a domů v metropoli nebo i dalších velkých městech Česka.

Ať už na nemovitosti chcete vydělávat, anebo si ji pořídíte hlavně pro sebe a svou rodinu, faktem zůstává, že vlastníte dům nebo byt, do kterého se můžete v budoucnu přestěhovat. Za sluncem, přírodou nebo třeba lepším ekonomickým či společenským prostředím. A i to se počítá, vždyť kdo by nechtěl důchod trávit na pláži, kterou má jen kousek od vlastního prahu?

Abyste na svůj sen dosáhli, potřebujete samozřejmě vstupní kapitál. Pokud ho nemáte, existují i další investiční možnosti, které vám pomohou našetřit na pohodlný důchod.

https://www.flowee.cz/4865-bohatsi-cesi-vic-mysli-na-duchod-porizuji-domy-u-more-i-v-alpach

top