Cestovní pojištění: Nutnost, nebo zbytečnost?

Patříte mezi ty, kteří si při cestě do zahraničí uzavírají cestovní pojištění, nebo ty kteří spoléhají na štěstí či v horším případě na kartičku vaší zdravotní pojišťovny, tedy na Evropský zdravotní průkaz? Ať tak či tak je užitečné vědět, kdy se určitě pojistit a kdy můžete „bez obav“ vyjet pouze s modrou kartičkou.

Podle průzkumů pojišťoven přibližně pětina Čechů pravidelně míří za hranice naší vlasti, aniž by si uzavřela cestovní pojištění. Riskují? Jak moc a vůbec?

Evropský zdravotní průkaz (EHIC) vám v zemích EU, EHP a Švýcarsku zajistí stejné základní ošetření, na které má nárok i místní občan v rámci povinného zdravotního pojištění, tedy ošetření ve veřejně financovaných zdravotnických zařízeních. Pokud je ošetření, které potřebujete, místním pojištěncům poskytováno zdarma, nebudete za něj platit ani vy.

Péče musí byt poskytnuta v takovém rozsahu, aby se pojištěnec nemusel vracet do země pojištění dříve, než zamýšlel.  V případě, že z nějakého důvodu uhradíte nezbytnou zdravotní péči v hotovosti, máte nárok na úhradu vynaložených nákladů.

Ty vám budou buď proplaceny v plné výši, anebo se na nich budete muset jako pacient spolupodílet podle předpisů země, v níž byla péče poskytnuta. Vaše pojišťovna se však může rozhodnout proplatit vám náklady v plné výši podle svých vlastních pravidel.

Na co máte nárok?

Co se konkrétních případů týká, v zemích Evropské unie, EHP a Švýcarska máte nárok na ošetření z důvodu úrazů, například zlomeniny či popáleniny, ale i náhlá onemocnění nebo zhoršení zdravotního stavu, jako jsou nevolnosti, závratě, horečky, náhlá bolest zubů apod.

Zároveň i na ošetření související s chronickým onemocněním, příkladem může být dialýza, tam je však třeba předchozí domluva se zdravotnickým zařízením), i na ošetření při onkologické léčbě (chemoterapie), dále prohlídky v těhotenství, povinné očkování dětí dle očkovacího kalendáře, preventivní prohlídky u dětí do 1 roku věku atd.

V rámci Evropského zdravotního průkazu pak kromě zmíněné plánované péče, není hrazen letecký transport, spoluúčast, repatriace, preventivní prohlídky kromě výše uvedených. A pak jakákoliv péče, která není v zemi ošetření hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

Ošetření mimo Unii? Může vyjít i na miliony

Co se týká ošetření mimo Evropskou unii, zdravotní pojišťovna vám též uhradí náklady, které jste vynaložili na neodkladnou zdravotní péči. Poskytnutá péče, kterou ale není možno uznat za neodkladnou – bezprostřední ohrožení života, vám ale nemůže být z veřejného zdravotního pojištění refundována.

Pojistit se, nebo ne?

Pokud chcete mít na dovolené klidnější spaní, cestovní pojištění je dobrou investicí. Jeho výhodou jsou mimo jiné třeba asistenční služby, například pomoc s vyhledáním lékaře či tlumočení.

Součástí cestovního pojištění bývá i odpovědnosti za škody, na které lidé často zapomínají.

http://www.e15.cz/finexpert/setrime/cestovni-pojisteni-nutnost-nebo-zbytecnost-ctete-zda-se-vyplati-riskovat-cestu-bez-nej-1333131

 

top