Jak si zajistit štěstí díky penězům? Stačí je utrácet správně

Zaručí nám peníze štěstí, nebo spíš naopak? Záleží samozřejmě na tom, kolik jich máme k dispozici. Samotné peníze ale nezaručí štěstí ani těm nejbohatším. Jak tedy vynakládat prostředky, které máme, správně?

Proč úspěšní lidé nejsou vždy spokojeni? Peněz sice mají obvykle dostatek, často jim ale chybí alespoň jeden blízký vztah.

KOLIK MÁTE PENĚZ?

Nejprve si řekněme několik statistických údajů. Pokud žijete v domácnosti, která vydělá více než 40 tisíc dolarů ročně (což je v přepočtu 882 tisíc korun ročně a 73,5 tisíce korun měsíčně), bude mít další zvyšování příjmu minimální dopad na vaše štěstí. V takovém případě totiž zcela odpadá analýza nákladů. Pokud se stane nějaká nepředvídaná událost – například jste nemocní, nemusíte řešit, zda ohrozí váš rozpočet, zůstanete-li na neschopence o týden déle. Tím se dostáváme k prvnímu důležitému bodu. Hodnota peněz závisí na tom, kolik jich máte k dispozici.

UTRÁCÍTE JEN PRO SEBE?

Jak utrácíte peníze, které máte? Kupujete si věci výhradně pro sebe, nebo myslíte i na jiné? Typickým představitelem boháče se za posledních několik desetiletí stala dáma v drahém kožichu a muž v superluxusním autě. Ačkoliv kvůli ochraně zvířat dnes od kožichů i ti nejbohatší dávají ruce pryč a řada z nich se snaží ve společnosti odívat spíše nenápadně, podstata této spotřeby zůstala stejná. Utrácíte-li peníze výhradně pro sebe, uděláte si sice radost, ale pouze krátkodobě. Z dlouhodobého hlediska to ke štěstí nevede. Kupovat tedy věci i pro ostatní, ať už na znamení štědrosti nebo lásky, podporuje štěstí u nás i u nich. Stejné je to například v případě charity.

KUPUJTE SI ZÁŽITKY

Prokazatelně šťastnější jsou pak lidé, kteří místo věcí nakupují zážitky. Než si koupit další nové boty je proto lepší peníze ušetřit a zajít si s partnerem jednou za měsíc na romantickou večeři. Nebo si místo nové supermoderní televize raději naspořte na rodinnou dovolenou. Pokud raději investujete do zážitků, které navíc zahrnují i další lidi (partner, rodina), jste dlouhodobě šťastnější než lidé, kteří to nedělají.

zdroj: https://www.flowee.cz/81-archiv-2017/esprit/osobni-rust/2977-jak-si-zajistit-stesti-diky-penezum-staci-je-utracet-spravne?highlight=WyJwZW5cdTAwZWR6ZSJd

autor:Kamila Steinbachová

Tags

top