Líbilo by se vám dostávat peníze bez práce? Garantovaný příjem to zajistí

Zaručený příjem od státu má své příznivce i odpůrce. Jeho podstata spočívá v tom, že občané státu by dostávali určitý finanční obnos bez rozdílu věku, pohlaví, vzdělání, profese atd. Všichni by prostě každý měsíc dostávali garantovaný příjem.

Garantovaný příjem od státu by chtělo 68 procent Evropanů

Finanční jistotu garantovanou státem, neboli univerzální základní příjem bez splnění jakýchkoli podmínek, by si přálo 68 procent Evropanů. Zavedení testují například ve Finsku a Nizozemsku a o jejím zavedení mluví i někteří politici v Česku.

Podle některých politiků a aktivistů by takový příjem pomohl vybalancovat nerovnosti v příjmech a vyřešit problém s chudobou.

Nejnovější průzkum německé výzkumné společnosti Dalia Research dokončený v březnu 2017 ukázal, že počet Evropanů podporujících základní příjem meziročně vzrostl z 64 na 68 procent.

Více než 30 procent dotázaných by si zavedení garantovaného příjmu přálo až po úspěšném testování v jejich zemi. Další třetina by zavedla tento bezpodmínečný příjem okamžitě a jen 24 procent je úplně proti.

Odpůrci se bojí hlavně ekonomického dopadu. Bezpodmínečný příjem pro všechny by logicky zvýšil výdaje státu, lidé by nebyli motivování k práci a mohlo by dojít ke zneužití této dávky cizinci.

Příznivci vidí pozitivum ve snížení strachu ze zajištění základních potřeb, větší rovnost příležitostí a vyhlídky na větší finanční nezávislost a soběstačnost.

Finsko už testuje

Finsko trápí osmiprocentní nezaměstnanost, proto se tamní vláda rozhodla garantovaný příjem alespoň otestovat. Od začátku roku tedy testují základní nepodmíněný příjem 560 eur (v přepočtu asi 15 tisíc korun) měsíčně.  Testovanou skupinou je 2 000 nezaměstnaných ve věku 25 až 58 let.

Ve světě už systém funguje

Na světě již ale existuje několik experimentů na bázi základního příjmu. Například vlády Aljašky a Macaa posílají svým občanům peníze ve formě jednotně vysokého transferu každoročně. Experiment se základním příjmem probíhal v letech 2008–2009 v Namibii. Další pilotní projekty běží od roku 2011 v Indii,

www.investujeme.cz/clanky/libilo-by-se-vam-dostavat-penize-bez-prace-garantovany-prijem-zajisti

 

top