Představy Čechů o spoření jsou podle odborníků mylné

Představy Čechů o finančních rezervách se liší od představ odborníků. A docela i od reality. Pětina z nás by z úspor  zvládla vyžít sotva měsíc. 80 % lidí řeší své finance s rodinou a 40 % přemýšlí nad tím, co se bude dít s jejich penězi po smrti. Vyplynulo to z průzkumu agentury SC&C pro Českou bankovní asociaci (ČBA).

Naše představa o naspořených penězích je taková, že máme 60 tisíc korun pro okamžité použití a 800 tisíc naspořených na důchod. Podle odborníků jsou však tyto částky velmi nízké. Podle nich by totiž úspory na důchod měly odpovídat nejen představám, ale i potřebám v důchodovém věku. Na důchod bychom tak měli mít našetřeno alespoň milion korun

Krátkodobá rezerva je tedy první věc, kterou by měl mít zodpovědný člověk vždy vyřešenou.

Představa o naspořených částkách však nepředstavuje největší problém. Tím je fakt, že nemáme naspořeno ani tolik, kolik si představujeme. Pětina Čechů by v případě, že by jí vypadly stálé příjmy vyžila ze svých úspor pouze měsíc. Další pětina měsíce tři.

Podle odborníku bychom měli mít bokem peníze na šest měsíců. „Z mezinárodních průzkumů vyplývá, že Češi jsou poměrně spořivým národem. Problém je, že úspory často zaměňují s šetřením si na něco, a nutnost vytvářet si krátkodobé finanční rezervy a spořit na důchod podceňují.

Dobrou zprávou je, že čtyři pětiny lidí, respektive 81 %, sdílí svou finanční situaci se svými rodinnými příslušníky. Nejméně se své rodině se svou finanční situací svěřují lidé s nejnižším vzděláním. Pouze v 73 % případů. 40 % populace se zabývá tím, co se s jejich finančními produkty bude dít po jejich smrti.

http://finexpert.e15.cz/predstavy-cechu-o-sporeni-jsou-podle-odborniku-mylne

top