Spoření pro děti: Jak a kolik?

 

Pokud rodiče chtějí mít úspěšné a vzdělané potomky, je to bez finanční podpory z jejich strany v dnešní době téměř nemožné. Zároveň je nutné si uvědomit, že drtivá většina české populace není schopna vydat jednorázově částku v řádů statisíců.

Měli bychom tedy začít přemýšlet o tom, jak získat prostředky například na podporu prvního samostatného bydlení (investice do startovacího bytu cca 1 milion, pokrytí prvních měsíců nájemného cca 100 tisíc, prostředky na vybavení bytu cca 300 tisíc), na školné na neveřejných vysokých školách (v průměru 20 tisíc za semestr) a zahraničních univerzitách (ročně 200 tisíc až 1 milion), na jazykové a poznávací kurzy nebo pokud si bude chtít vaše ratolest založit vlastní podnikání, pak na startovací kapitál pro tyto aktivity.

Ideální je začít co nejdříve, pokud to rodinná situace dovolí. Pro stabilní vyšší míru výnosu a ochranu naspořených peněz před inflací je nejlepší pravidelná investice v časovém horizontu cca patnáct, osmnáct až dvacet let. Rodičům či dalším členům rodiny však doporučujeme, aby spořící produkty neuzavírali přímo na dítě, ale raději na sebe.

Může se totiž stát, že potomek nebude sdílet přání rodičů, aby šel například studovat do zahraničí, a pracně uspořené peníze se rozhodne utratit třeba za luxusní dovolenou. Rodiče pak v takovém případě nic nezmůžou. Pokud je smlouva psaná na ně, stále mají využití peněz pod kontrolou.

http://finexpert.e15.cz/sporeni-pro-deti-jak-a-kolik

top