Vánoce jsou náporem na peněženku. Lidé si vypomáhají úvěry

Vánoce jsou pro většinu Čechů finančně nejnáročnějším obdobím roku. Ukazuje to zvýšený zájem u bankovních i nebankovních institucí o spotřebitelské úvěry. Češi jsou sto se v průměru kvůli Vánocům zadlužit i částkou kolem deseti tisíců korun a více. Přitom nejde jenom o nákup vánočních dárků, ale i o zvýšené náklady za jídlo a pití.

Vánoce jsou každoročním symbolem nejen klidu a pohody, ale i zvýšených výdajů. Lidé nakupují dárky, potraviny a plánují výlety na sváteční dny. Období kolem Vánoc lidé využívají i k obměně elektroniky, domácích spotřebičů, nábytku nebo i auto. Podle některých průzkumů si na pořízení vánočních dárků v minulosti přitom půjčil již každý osmý Čech a více než čtvrtina lidí o sjednání si úvěru na Vánoce uvažuje, minimálně pak o čerpání úvěru z platební karty.

Potřebuji úvěr?

Podle finančních poradců ale i psychologů by úvěry měly sloužit k nákupu jen těch věcí, které nezbytně potřebujeme. Nemá cenu se neúměrně zadlužit a kvůli hezkému Štědrému dni si pak znepříjemnit celý rok. Praxe ale také ukazuje, že mnohé domácnosti si kvůli nedostatečné finanční rezervě nemohou tuto úvahu dovolit. Průzkumy hovoří o tom, že do situace, kdy si člověk musel půjčit peníze, protože mu po zaplacení běžných plateb chyběly finance, se dostal za svůj život každý pátý Čech.

Odborníci v předvánočním obdobím přitom často připomínají, že už jen každá platba kreditní kartou značí platbu na dluh. Kreditní kartou je přitom i ta původně debetní karta, k níž byl sjednán kontokorent, což je opět úvěr. Když už člověk chce čerpat půjčku, kreditní karta je pro to vhodnější než karta debetní, protože u kreditní karty je vždy nastaveno takzvané bezúročné období, kdy čerpaný úvěr není úročen. Obvykle trvá zhruba 50 dnu od momentu, kdy bylo kreditní kartou zaplaceno. Tuhle výhodu debetní karta s kontokorentem nenabízí. Jejímu majiteli je naopak dluh úročen od okamžiku, kdy vznikl, do té doby, než je uhrazen.

Pozor na mikropůjčky

Ve chvíli, kdy se ale Vánoce takzvaně bez půjčky „pořídit“ nedají, je třeba se držet při sjednání úvěru jasných zásad. Prvním krokem před každým sjednáním jakéhokoli úvěru je řádné zorientování se v aktuální nabídce na trhu a zorientování se v celkových nákladech na úvěr. Důležité je vědět, o kolik peněz bude úvěr přeplacen a za jak dlouhou dobu.

Neméně důležité je i vědět, co se bude dít, když by se klient opozdil třeba i jen s jednou splátkou, protože i jen kvůli tomu se mohou podstatně zvýšit náklady na sjednaný úvěr. Poradci v tomto ohledu varují zejména před mikropůjčkami, které jsou velmi drahé, i když se to na první pohled nemusí zdát, protože klient si půjčuje jen malý obnos.

Jak si správně sjednat úvěr snadno a rychle

  • Na prvním místěse důkladně zamyslete nad tím, jestli úvěr skutečně potřebujete. Když zjistíte, že ho nepotřebujete, tak si ho neberte.
  • V případě, že úvěr potřebujete, udělejte si jasno v tom, za jakých podmínek úvěry aktuálně nabízejí banky i nebankovní instituce. Začít můžete na internetu, kde jsou k dispozici on-line porovnávače cen finančních produktů i s odbornou asistencí, jejímž cílem je s vámi úvěr avšak v první řadě uzavřít.
  • Peníze si půjčujte ideálně vždy u banky. U nebankovních institucí, jako jsou třeba i splátkové společnosti, jsou náklady na úvěr vždy o něco vyšší. Důvodem je, že nebankovní instituce jsou mírnější při plnění podmínek pro získání úvěru, což si ale také naúčtují s odůvodněním o vyšší rizikovosti klienta. Faktem je, že na nebankovní instituce se v praxi obracejí zejména ti, kterým z důvodu třeba již existujících půjček, banka peníze nepůjčila.
  • Pozor na kreditní karty! Každá platba kreditní kartou je čerpáním úvěru. Systémy platebních karet jsou navíc natolik sofistikované, že dnes již dokáží čerpaný dluh automaticky rozložit do splátek. Bude záležet na uživateli karty, zda bude chtít, aby se mu částka uhrazená kartou „odepsala“ hned a celá, anebo postupně v několika splátkách.Druhá varianta značí jen další oddálení zaplacení úvěru a z toho plynoucí náklady.
  • Náklady na úvěr počítat v RPSN sazbě. Úroková sazba nám v podstatě udává v procentech cenu peněz, které si půjčujeme. V této ceně ale nejsou obsaženy další poplatky, které si může instituce účtovat navíc za zřízení, vedení a ukončení půjčky. Součet všech těchto poplatků a úrokové sazby zohledňuje právě RPSN, nebo-li roční procentní sazba nákladů.

Zdroj: https://finance.idnes.cz/uvery-vanoce-zadluzovani-0ys-/pujcky.aspx?c=A171128_140359_pujcky_sov

top